رفتن به بالا
  • چهارشنبه - 6 دی 1396 - 19:18
  • کد خبر : ۴۲۰۳۳
  • مشاهده :
دادستان عمومی و انقلاب عجب شیر :

هرگونه اشغال فضای عمومی به منظور استفاده شخصی بدون مجوز، سد معبر است

محمد حسن نوقربانی در گفتگو با خبرنگارفرهنگ عجب شیرگفت: برخورد با سد معبر کنندگان جزء قوانین است حال این سدمعبر کننده ، بساط گستر در معابر عمومی باشد و یا پخش کننده ی مصالح و نخاله های ساختمان های در حال ساخت در حریم پیاده رو و خیابان باشد، در هر صورت نباید راه عبور […]

محمد حسن نوقربانی در گفتگو با خبرنگارفرهنگ عجب شیرگفت: برخورد با سد معبر کنندگان جزء قوانین است حال این سدمعبر کننده ، بساط گستر در معابر عمومی باشد و یا پخش کننده ی مصالح و نخاله های ساختمان های در حال ساخت در حریم پیاده رو و خیابان باشد، در هر صورت نباید راه عبور مردم بسته شود و باید شهرداری دقت بیشتری در این  امور اجرایی از قبیل رفع خطر از ساختمان های در حال ساخت ، بازکردن معبر عمومی داشته باشد.
دادستان عمومی و انقلاب عجب شیر افزود: برخی از واحدهای صنفی علامتی جلوی محل کار خود نصب می کنند و آن محل پارک اختصاصی مجتمع می شود که اگر این افراد به تذکر مامورین توجه نکنند به عنوان تحصیل مال نا مشروع پرونده قضایی برای آنها تشکیل می شود و مامورین گشت نباید اجازه دهند که معبر عمومی حتی کوچه های بن بست را کسی اختصاصی کند.

وی گفت: متأسفانه مغازه داران علاوه بر پیاده روها در سطح خیابان ها نیز کالاها را بساط می کنند و با این کارشان باعث ترافیک می شوند.

وی خاطر نشان کرد: از شهرداری انتظار داریم اخطارهای لازم برای جمع آوری این موارد را بدهند و در صورت عدم جمع آوری با همکاری نیروی انتظامی نسبت به این کار اقدام کنند.

دادستان عمومی و انقلاب عجب شیر افزود: با توجه به اینکه تأمین امنیت و آسایش در جامعه از اولویت های دستگاه قضاست، از ادارات و مردم انتظار داریم رعایت قوانین و احترام شهروندان را در اولویت قرار دهند.
وی گفت : گفت: جرم عبارت است از هر رفتاری اعم از فعل یا ترک فعلی که در قانون برای آن مجازات تعیین شده است بنابراین جرم بودن یا نبودن عمل سد معبر بستگی به این دارد که در قوانین و مقررات موجود مجازاتی برای آن مقرر شده باشد یاخیر؟ به موجب قسمت اخیر ماده ۶۹۰ قانون مجازات اسلامی، هر کس اقدام به هرگونه تجاوز و تصرف عدوانی یا ایجاد مزاحمت یا ممانعت از حق در املاک متعلق به دولت یا شرکت‌های دولتی وابسته به دولت یا شهرداری‌ها یا اوقاف و… کند به مجازات یک ماه تا یک‌سال حبس محکوم می‌شود؛ بنابراین هر امری تحت عنوان مزاحمت جرم است.
نوقربانی ادامه داد: هرگونه اشغال فضای عمومی به منظور استفاده شخصی بدون مجوز، سد معبر است و در قانون ۵۵ شهرداری تخلف شناخته شده است و به شهرداری اجازه داده شده که بدون دستور قضائی با این خاطیان برخورد کند و وارد عمل شود.
وی با بیان اینکه هرگونه اشغال پیاده روها و استفاده غیر مجاز از آنها و میدانها، پارکها و باغ های عمومی، برای سکنی و… را سد معبر می گویند گفت: بعضی از اشخاص با ایجاد سد معبر به حقوق شهروندان تجاوز کرده و از معابر عمومی استفاده خصوصی می کنند.
دادستان عمومی و انقلاب عجب شیر با اشاره به اینکه بخشی از سد معبر از سوی واحدهای صنفی انجام می شود گفت: در این مورد مغازه داران با گذاشتن کالا و اجناس در مقابل مغازه و اشغال پیاده روی معابر عمومی موجب اخلال در رفت و آمد عابرین پیاده می شوند و همچنین از فضای عبور و مرور نیز تصویری نازیبا و آشفته می سازند و ضمن ایجاد مزاحمت، مشکلات زیادی را بوجود می آورند .
نوقربانی در پایان خاطر نشان کرد: در صورت مشاهده هرگونه تخلفی بدون هیچ اغماضی با متخلفان برخورد قانونی خواهد شد تا حقی از کسی ضایع نشود.


اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه