رفتن به بالا
  • جمعه - 28 آذر 1393 - 07:58
  • کد خبر : ۱۲۸
  • مشاهده :

کلید غیرقانونی چرخید

به گزارش فرهنگ عجب شیر به نقل از آناج؛ صندوق توسعه ملی در سال ۱۳۷۹، با هدف ذخیرهٔ درآمد نفتِ مازاد از آنچه در بودجه دولت تعریف شده‌است راه‌اندازی شد. حساب ذخیره ارزی اهدافی نظیر ایجاد ثبات در میزان درآمدهای حاصل از فروش نفت خام ، تبدیل دارایی‌های حاصل از فروش نفت خام به دیگر […]

به گزارش فرهنگ عجب شیر به نقل از آناج؛ صندوق توسعه ملی در سال ۱۳۷۹، با هدف ذخیرهٔ درآمد نفتِ مازاد از آنچه در بودجه دولت تعریف شده‌است راه‌اندازی شد. حساب ذخیره ارزی اهدافی نظیر ایجاد ثبات در میزان درآمدهای حاصل از فروش نفت خام ، تبدیل دارایی‌های حاصل از فروش نفت خام به دیگر انواع ذخایر و کاهش تلاطم‌های ارزی دارد به عنوان مثال سرمایه گذاری در میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یکی از موارد قابل استفاده از صندوق ذخیره ارزی می‌باشد.

اولین بار میرکاظمی در ۲۷ فروردین ماه امسال خبر برداشت غیرقانونی ۴/۱میلیارد دلاری دولت را رسانه‌ای کرد و فردای آن روز روند تکذیب این موضوع توسط مسؤولان آغاز شد. جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور در ۲۸ فروردین در دیدار با اعضای هیات عامل صندوق توسعه ملی اعلام کرد: دولت و ستاد تدابیر ویژه اقتصادی هیچ مصوبه‌ای درباره برداشت از منابع صندوق توسعه ملی نداشته و اصرار دارد که به هیچ وجه از منابع صندوق در بودجه کشور استفاده نشود.با وجود تکذیب معاون اول رئیس‌جمهور، رئیس دیوان محاسبات در نامه‌ای خطاب به رئیس کمیسیون برنامه و بودجه اعلام کرد دولت ۴/۱ میلیارد دلار از حساب صندوق توسعه ملی برداشت کرده و ۲ میلیارد دلار آن را در بانک مرکزی تبدیل به ریال کرده است که در اصل ایجاد پول پرقدرت و تورم‌زاست.

بر اساس قوانین برنامه سوم و چهارم توسعه، دولت در صورتی مجاز به برداشت از این حساب است، که درآمد ارزی حاصل از صادرات نفت خام نسبت به ارقام پیش‌بینی شده کاهش پیدا کند. همچنین برداشت از حساب ذخیره ارزی برای تامین کسری ناشی از عواید غیر نفتی بودجه عمومی ممنوع است.
در حالی که دیروز سخنگوی دولت برداشت ۴/۱ میلیارد دلاری از صندوق توسعه را «کذب» دانست، معاون اول رئیس‌جمهور اعلام کرد: «مصوبه برداشت ۴/۱ میلیارد دلاری از صندوق توسعه ملی محرمانه بوده و نباید رسانه‌ای می‌شد»

با این حال دادستان دیوان محاسبات هم اعلام کرد برداشت ۴/۱ میلیارد دلاری دولت از صندوق توسعه ملی صحت دارد و اصل برداشت دولت از صندوق توسعه روش و ترفندی خاص داشته است اما تخلف یا قانونی‌بودن آن در دست بررسی است.

مصباحی مقدم عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس نیز گفت: اگر مسئولان دولت بخواهند منکر شوند، سند معتبر دیوان محاسبات موجود است؛ البته وقتی این گزارش به دست من رسید تامل کردم تا بررسی بیشتری از کانال‌های دیگر انجام دهم و وقتی آنها هم این گزارش را تایید کردند، بازتاب رسانه‌ای پیدا کرد.

وی اظهار داشت: در این ماجرا، تخلف صورت گرفته که حتما باید نسبت به آن رسیدگی قضایی انجام شود.


اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه